SPRAWDŹ NASZ BLOG: DoZwiedzenia

Header Bg Front

Mazurski Park Krajobrazowy

blisko naturyDodaj do ulubionych
Kontakt Krutyń 66
11-710 Piecki

tel.: 89 742 14 05
www.mazurskipark.pl

Opis

W granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią.

Zwiedzając Mazurski Park Krajobrazowy nie wolno przegapić: największego głazu narzutowego (różowy granit), wczesnośredniowiecznych grodzisk w Lipowie i nad jeziorem Tyrkłem, klasztoru staroobrzędowców w Wojnowie z 1847 r., drewnianą cerkiew prawosławną w Wojnowie oraz wiele innych atrakcji.

Godnymi uwagi są także cmentarze ewangelickie w miejscowościach: Ukta, Krutyń, Bobrówko, Wojnowo oraz cmentarze staroobrzędowców w miejscowościach: Wojnowo, Gałkowo, Kadzidłowo, Onufryjewo oraz Iwanowo.

W przepięknej miejscowości Krutyń warto przepłynąć się po malowniczej rzece Krutyni łodziami w staromazurskim stylu.

W formie 11 rezerwatów przyrody chronione są cenne fragmenty Parku, osobliwości florystyczne i faunistyczne, a także wyróżniając się ukształtowanie geomorfologiczne.

Na wyjątkową uwagę zasługuje największy obszar rezerwatowy Parku – biosfera – „Jezioro Łukajno”, utworzony dla ochrony łabędzi niemych.

Niezwykle cennymi rezerwatami są rezerwaty obejmujące ochroną rzekę Krutynię w górnym i dolnym biegu – „Krutynia” i „Krutynia Dolna”. Rezerwat „Krutynia Dolna” chroni meandry rzeczne Krutyni oraz siedliska rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

W sąsiedztwie wsi Krutyń znajduję się dwa rezerwaty „Zakręt” oraz „Królewska Sosna”, które utworzono dla ochrony jeziorek dystroficznych z pływającymi wyspami torfowiskowymi.

Każdy rezerwat utworzono do ochrony innych pięknych miejsc. Dlatego warto zwiedzić Mazurski Park Krajobrazowy, aby przekonać się samemu.

Lokalizacja

Piecki
Krutyń 66, 11-710 Piecki

POLECANE MIEJSCA

uzdrowisko Eden w Ciechocinku

Uzdrowisko Eden w Ciechocinku

Sanatorium Eden w Ciechocinku to kameralny obiekt przygotowany dla kuracjuszy, którzy cenią sobie wysoki komfort wypoczynku. Oferuje turnusy rehabilitacyjne wraz z dodatkowymi udogodnieniami jak własna tężnia czy grota solna.

noclegi w Mikołajkach

Pokoje Gościnne "Magia Smaku"

Przytulne miejsce blisko centrum miasta, choć odrobinę na uboczu. Gwarantuje ciszę i spokój a zarazem świetne dojście do kluczowych atrakcji. Jeśli interesują Cię tanie noclegi w Mikołajkach, Magia Smaku będzie idealnym rozwiązaniem na wypoczynek w krainie Tysiąca Jezior

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu